Tırnak Batması

Tırnak Batması

  Ayak üzerinde meydana gelen her türlü rahatsızlık, kişinin günlük hayatını etkilemekle beraber çeşitli sorunları meydana getirmektedir. Hissedilen ağrılarla birlikte yürüyüş bozukluğu, yorgunluk, rahat olamama gibi davranışlarda bulunulabilmektedir. Tırnak batması da bunlardan bir tanesidir. Çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelmesiyle birlikte genelde başparmakta görülmektedir. Tırnak batması pek çok insanda yaşanılmakla birlikte, odlukça ağrı yapan ve daha […]

19 Ocak 2016 Salı - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

 

Ayak üzerinde meydana gelen her türlü rahatsızlık, kişinin günlük hayatını etkilemekle beraber çeşitli sorunları meydana getirmektedir. Hissedilen ağrılarla birlikte yürüyüş bozukluğu, yorgunluk, rahat olamama gibi davranışlarda bulunulabilmektedir. Tırnak batması da bunlardan bir tanesidir. Çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelmesiyle birlikte genelde başparmakta görülmektedir.

Tırnak batması pek çok insanda yaşanılmakla birlikte, odlukça ağrı yapan ve daha ileriye doğru giden bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Yanlış tırnak kesimi, yanlış ayakkabı kullanımı, devamlı olarak bir darbeye maruz kalma, hamilelik dönemi ve hamilelikten sonraki dönemde meydana gelmektedir. Tırnak normal büyüme evresini gerçekleştirirken, bir veya her iki taraftan derinin içine doğru bir yol çizer ve tırnak derinin altına doğru büyümeye devam eder. Tıbbi bir şekilde açıklayacak olunursa eğer; tırnaklar normal bir şekilde büyümesini devam ettirirken tırnak kökünde, derinin altında germinal matriks denilen bir kısımda bu evresini gerçekleştirir. Bazen tırnak uçları derinin altına doğru batar ve seyir eder. Böylelikle bir yabancı cismin vücuda girmeye çalışması gibi bir reaksiyon ile karşılaşılır. Bazen ise, sadece tırnak uçları değil tırnağın tümü batar. Her iki durum söz konusu olduğunda, ağrı ve şişme hissedilir. Tabi bu şişme ve ağrıyla beraber hem çeşitli reaksiyonlar oluşur hem de iltihaplanmalar ile karşılaşılabilir.

Tırnak batmasının tedavisinin yapılması şarttır. Çünkü kendi kendine geçmesini beklemek, başka açıdan bir sağlık sorununun yaşanmasına sebep olabilir. Özellikle iltihaplanmanın yaşandığı batmalarda önlem alınmazsa eğer, iltihap kemiğe doğru ilerleyebilir. Bu durumda istenilmeyen bir durumdur.

Tırnak batması hakkında daha fazla bilgi almak için Fulya Ayak Cerrahisi Merkezi web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfalar

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır. Bilgisayar
iPortal Kodlayan: Özer Gül
dövme silme kremi