Swatch saat: Ucuz İsviçreli

Swatch saat: Ucuz İsviçreli

İsviçre, dünyanın en kaliteli saatlerini üretiyor, hepimiz biliyoruz. Ancak bu saatler aynı zamanda oldukça pahalı. Hatta, neredeyse milyon dolarlarla ifade edilen fiyatları olan saat modelleri dahi mevcut. Peki, İsviçre saat kalitesini daha uygun fiyatlarla elde etmek mümkün değil mi? Swatch, 1978 yılında işte bu amaçla kurulmuş İsviçreli bir firma. Ucuzluğun sırrının kaliteyi düşürmekte değil, yeni […]

07 Mayıs 2017 Pazar - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

İsviçre, dünyanın en kaliteli saatlerini üretiyor, hepimiz biliyoruz. Ancak bu saatler aynı zamanda oldukça pahalı. Hatta, neredeyse milyon dolarlarla ifade edilen fiyatları olan saat modelleri dahi mevcut. Peki, İsviçre saat kalitesini daha uygun fiyatlarla elde etmek mümkün değil mi? Swatch, 1978 yılında işte bu amaçla kurulmuş İsviçreli bir firma. Ucuzluğun sırrının kaliteyi düşürmekte değil, yeni tasarımlar icat etmekte olduğunu düşünüyor. Nitekim, saat mekanizmasını arka kapağa, saat pilini de arka kapağın dışına taşıma gibi yenilikler, bu yüzden hep Swatch firmasının eseri. Bu gibi ufak tefek “hileler” ile, Swatch saat modelleri dünya çapında bir üne kavuşuyor.

 

Swatch saat modellerinin bir avantajı da, 1980’li yılların başında quartz sıkıntısı nedeniyle Japon saat firmalarının bir süreliğine piyasadan çekilmiş olması. Oluşan boşluğu çok iyi değerlendiren Swatch, ardı ardına genç ve enerjik tasarımlara sahip modelleri piyasaya sürerek ismini herkese duyuruyor. Firmanın sırrı, geleneksel analog saat tasarımını dinamik bir görüntü ile sunabilmek, bu işi Swatch kadar ,y, yapan başka bir firma ise yok. Swatch, her aman için “pratikliği”, “ağırlıktan” daha önde tutan bir firma, markanın adı dahi buradan geliyor (Swatch, second watch yani ikinci saat anlamındaki bir sözcüğün kısaltması).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfalar

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır. Bilgisayar
iPortal Kodlayan: Özer Gül
dövme silme kremi