Spor ayakkabı: Ayak Sağlığı İçin Doğru Seçim

Spor ayakkabı: Ayak Sağlığı İçin Doğru Seçim

Sağlığımız için uygun ayakkabı seçimi büyük önem taşıyor. Ayaklarımız, kimi zaman vücut ağırlığımızın üç dört katını taşıyor ve bu yük gün boyu sürüyor. Bu zorlu işten sadece ayaklar değil vücudun diğer bölgeleri de etkileniyor, örneğin bel bölgemiz. Dolayısıyla, uygun ayakkabı seçerek bu yükü hafifletmemiz ve ayaklarımıza destek olmamız gerekiyor. Spor ayakkabı, yapılabilecek en uygun seçimlerden. […]

07 Mayıs 2017 Pazar - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Sağlığımız için uygun ayakkabı seçimi büyük önem taşıyor. Ayaklarımız, kimi zaman vücut ağırlığımızın üç dört katını taşıyor ve bu yük gün boyu sürüyor. Bu zorlu işten sadece ayaklar değil vücudun diğer bölgeleri de etkileniyor, örneğin bel bölgemiz. Dolayısıyla, uygun ayakkabı seçerek bu yükü hafifletmemiz ve ayaklarımıza destek olmamız gerekiyor. Spor ayakkabı, yapılabilecek en uygun seçimlerden. Zira tüm spor ayakkabı modelleri özel ortopedik destek içeriyor ve ayağı tam olarak kavrıyor, gereksiz boşluklar bırakmıyor. Spor yapmasanız bile, bu nedenle günlük hayatta spor ayakkabı tercih etmek gerekiyor.

 

Spor ayakkabılar da kendi aralarında ayrılıyor ve yapacağınız spora göre seçilmeleri gerekiyor. Spor amaçlı kullanmayacaklar, standart bir koşu ayakkabısı ile yetinebilir. Ancak spor yapacaksanız, tercih ettiğiniz spor türüne uygun seçim yapmalısınız. Örneğin koşu sporu için ayağa önden gelecek darbeleri durduran ve yoğun topuk desteği bulunan koşu ayakkabıları tercih etmek gerekiyor. Yine, bileğe binen yükün çok olduğu basketbol gibi sporlarda ise bilek desteği olan basketbol ayakkabıları seçilmeli. Diğer bir deyişle, yaptığınız spora uygun ayakkabı seçmezseniz, faydadan çok zararı olabiliyor. Bu noktada spor ayakkabı temizlik ve bakımını da ihmal etmemek gerekiyor. Zira, bütün spor ayakkabılar zamanla ayağa destek veren ortopedik özelliklerinin çoğunu yitiriyor ve sıradan bir ayakkabıya dönüşüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfalar

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır. Bilgisayar
iPortal Kodlayan: Özer Gül
dövme silme kremi